Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Utworzono dnia 30.04.2020

30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci, zapoczątkowany w 2006 roku przez amerykańską organizację "End Physical Punishment of Children". Inicjatywa powstała, aby przekonywać rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z przemocy i kar fizycznych jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego rozwoju dziecka. Każdy z nas powinien reagować w sytuacji, gdy najmłodsi padają ofiarą przemocy. Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci ma nam przypominać o tym, że DZIECI BIĆ NIE WOLNO - NIGDY!.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła niedawno kampanię "Za drzwiami", w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci. Kampania jest odpowiedzią na gwałtownie rosnącą liczbę przypadków przemocy domowej w okresie epidemii COVID-19. Specjaliści z prowadzonego przez Fundację od 11 lat Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 alarmują, że tegoroczny marzec był rekordowy pod kątem liczby odebranych wiadomości i podejmowanych przez konsultantów interwencji chroniących zdrowie lub życie dzieci.  

Nie możemy być obojętni wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić! Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie należy podjąć działania mające na celu zatrzymanie krzywdzenia dziecka. Wówczas trzeba zawiadomić odpowiednie służby - policję bądź prokuraturę, sąd rodzinny lub uruchomić procedurę "Niebieskiej Karty". Należy pamiętać również o udzieleniu dziecku pomocy psychologicznej oraz przygotowaniu go do udziału w procedurze prawnej. Jako profesjonalista mający kontakt z dziećmi, powinieneś zareagować gdy:

​​- na podstawie obserwacji dziecka podejrzewasz, że jest krzywdzone (w rodzinie, przez rówieśników, przez inne osoby dorosłe),

- dziecko ujawniło doświadczenie krzywdzenia,

- inna osoba (dorosły lub podopieczny) zgłosiła Ci fakt krzywdzenia dziecka.

Pamiętajmy, że w wielu sytuacjach chwila naszej odwagi i odpowiedzialności by zawiadomić odpowiednie służby, nawet anonimowo, może uratowac czyjeś zdrowie a nawet życie.

W załączniku udostępniamy ulotkę informacyjną stworzoną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę przedstawiającą procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci (www.fdds.pl).

K. Sławecka, psycholog

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Procedury interwencji

Utworzono dnia 30.04.2020, 13:10

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny